Bez kategorii

Jak wybrać wygodną wersalkę do spania?

Kilkadziesiąt lat temu w okresie PRL-u, wersalki stanowiły jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego mieszkania lub domu. Obecnie meble te cieszą się znów coraz większą popularnością. Docenia się nie tylko ich wielozadaniowość, ale także nowoczesny, dopasowany do dzisiejszych czasów wygląd. Zatem jak wybrać dobrą wersalkę, aby była nie tylko wygodnym, ale i atrakcyjnym meblem?

Jaką wersalkę wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wiele osób podczas wymiany mebli lub ich zakupu do nowego mieszkania, lub domu staje przed wyborem jak wybrać dobrą wersalkę, która będzie nie tylko wygodna, ale i funkcjonalna, a jednocześnie atrakcyjna pod kątem wizualnym. Zatem jaką wersalkę kupić i na co zwrócić szczególną uwagę?

Kluczową kwestią podczas wyboru wersalki jest jej funkcjonalność. W tym przypadku warto sprawdzić, czy mebel został wyposażony w pojemnik na pościel oraz na to, jak działa w danym modelu mechanizm rozkładania i składania. Ważne jest także, aby wersalka nie była zbyt miękka ani zbyt twarda. W pierwszej sytuacji ciało będzie się zapadać podczas snu, natomiast jeśli wersalka będzie zbyt twarda, może wówczas powodować ból pleców oraz zmniejszać komfort nocnego wypoczynku.

Ważne są także wymiary mebla oraz jego powierzchnia spania. Po pierwsze – rozmiary wersalki powinny być dopasowane do rozmiaru pomieszczenia, w którym mebel będzie się docelowo znajdował. Po rozłożeniu wersalki, jej powierzchnia spania nie powinna być mniejsza niż 120 cm, co daje 60 cm na jedną osobę. Do najbardziej komfortowych zalicza się jednak wersalki, których powierzchnia spania wynosi co najmniej 140 – 160 centymetrów po rozłożeniu. Warto zwrócić uwagę także na długość mebla, tak aby była ona dopasowana do wzrostu osób, które będą z niej korzystały.

Kluczowe znaczenie podczas szukania odpowiedzi na to jak wybrać wersalkę, aby służyła przez wiele lat, jest zwrócenie uwagi na jej jakość oraz materiał, którym została obita. Dobrą decyzją jest wybór tkaniny plamoodpornej oraz wytrzymałej (która mierzona jest w cyklach Martinadale’a). Jeśli mebel ma znaleźć się w dobrze nasłonecznionym pomieszczeniu, warto zdecydować się na materiał oraz kolor odporny na światło. Dzięki temu nie będzie on blaknąć ani się odbarwiać.

Jaką wersalkę kupić – zwróć uwagę na jej wypełnienie

Na komfort użytkowania wersalki jako mebla do spania lub codziennego wypoczynku wpływa przede wszystkim jej wypełnienie. W tym przypadku warto szukać mebli, które zostały wyposażone albo w sprężyny faliste lub w sprężyny bonellowe.

Sprężyny faliste, czyli inaczej mówiąc druty, które zostały uformowane tak, aby miały kształt fali będą zapewniały komfort wieloletniego użytkowania. Ten rodzaj sprężyn będzie idealny w przypadku wersalek przeznaczonych do salonów, gdzie mebel ma w szczególności służyć do wypoczynku.

Sprężyny bonellowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wersalka będzie stanowiła mebel przeznaczony głównie do spania. Sprężyny bonellowe charakteryzują się klasycznym kształtem, pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała podczas snu oraz są gwarancją komfortowego wypoczynku.

Gdzie sprawdzi się wersalka do spania?

Wersalki sprawdzą się przede wszystkim w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach, czyli wszędzie tam, gdzie brakuje miejsca np. na dużą narożną sofę. Będą one idealnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach, gdzie meble przeznaczone do wypoczynku w ciągu dnia oraz przyjmowania gości, muszą pełnić także funkcję łóżka przeznaczonego do snu. Z tego też powodu wersalki są meblami wielozadaniowymi i sprawdzą się nie tylko w salonie, ale także w pokojach młodzieżowych, biurach czy w gabinetach.

Wersalka jako mebel wypoczynkowy może stanowić jeden z elementów kompletu wraz z innymi meblami wypoczynkowymi np. fotelami czy pufami. Jest to mebel do zadań specjalnych i będzie doskonałym rozwiązaniem także jako dodatkowe miejsce do spania dla gości.

Jaka wersalka najlepsza – wersalka a styl wnętrza

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite wersalki w różnych wariantach kolorystycznych. Ciekawe modele zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych modeli oferuje sklep https://meblewawrzyniak.pl/product-category/wersalki/. Meble te z uwagi na swój minimalizm oraz prostotę wykonania będą idealnie wyglądały we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, oraz skandynawskim. W takim przypadku warto zdecydować się na szary lub beżowy kolor obicia mebla.

Masywne i ciężkie wersalki w neutralnych odcieniach będą pasowały do wnętrz w stylu loftowym. W przypadku pokoju urządzonego w stylu glamour, warto zdecydować się na wersalkę pikowaną, która podkreśli elegancki charakter wnętrza.