Samochód to w tych czasach nasz główny środek transportu. Często kupujemy auta używane, jako że są tańsze, a nadal spełniają swoją podstawową funkcję. Wiele osób korzystających z tych pojazdów nie wie, jak są zbudowane i jak działają, a wiedza to pomoże nam w zdiagnozowaniu wielu problemów i uniknięciu zbędnych wydatków. Dowiedzmy się zatem jak to wszystko działa.

Co można znaleźć pod maską samochodu?

 

Choć we współczesnym świecie możemy spotkać wiele różnych dwuśladów, większość z nich jest zbudowana na tej samej zasadzie. Pod maską znajdziemy wiele układów, w tym:

  • układ chłodzenia, który odpowiada za utrzymanie prawidłowej temperatury silnika
  • układ paliwowy dostarczający paliwo, które silnik następnie spala
  • układ wydechowy, choć kojarzy się głównie z tyłem pojazdu, to właśnie kolektor wydechowy podaje spaliny dalej, do katalizatora i wydechu
  • układ napędowy, który przekazuje moc wygenerowaną przez silnik na koła samochodu
  • układ hamulcowy, jak sama nazwa wskazuje, dba o wytracenie prędkości pojazdu i zatrzymanie go
  • układ elektryczny, pozwalający na uruchomienie pojazdu jak i umilający nam podróż gdy chcemy skorzystać z klimatyzacji czy radia
  • układ kierowniczy, dzięki któremu samochód może skręcać
  • układ zawieszenia, dbający o nasz komfort i stabilizujący samochód
  • układ chłodzenia powietrza, odpowiada ze przepływ powietrza przez silnik i jego wychładzanie

Teoria kontra praktyka

 

Wiemy już, z czego składa się silnik oraz jakie posiada układy. Co jednak w praktyce da nam wiedza o tym, co znajduje się pod maską samochodu? Na pewno nie damy się już oszukać nieuczciwemu mechanikowi. Możemy też zastanowić się nad tym co powoduje nieprawidłowe działanie naszego pojazdu. Jeśli ten się dławi i nie ma mocy, możliwe, że układ paliwowy jest uszkodzony, a samochód dostaje zbyt małą ilość paliwa. Wypadałoby też sprawdzić układ wydechowy i filtr powietrza. Auto nie odpala? Powinniśmy sprawdzić kiedy wymieniany był akumulator, a może to rozrusznik jest uszkodzony. Wystarczy, że chwilę poruszymy głową, a dość łatwo połączyć kropki, co za co odpowiada i gdzie może znajdować się wadliwy element.

 Koła i nadwozie

 

Nasz pojazd to coś więcej niż części skryte pod maską. W końcu to karoseria osłania całość i dba o nasze bezpieczeństwo, a nadwozie zdobi samochód, nadając mu unikalną linię i kształt. Zwróćmy uwagę, jak wiele marek jesteśmy w stanie rozpoznać już z daleka! Warto również pamiętać o kołach, a zwłaszcza oponach. To jedyne części pojazdu, który stykają się z podłożem podczas jazdy. Należy więc pamiętać o tym istotnym szczególe i regularnie sprawdzać stan ogumienia. Pamiętaj również o masce swojego samochodu. Ta odgrywa kluczową rolę, osłaniając najważniejsze części przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i zapobiega dostaniu się niechcianych elementów do środka. Jeśli Twoja maska wymaga wymiany – zachęcam do zapoznania się ze stroną: https://automotors.eu/Maski-c435.

 

Teraz wiesz już, co jest pod maską samochodu i posiadasz podstawową wiedzę o jego budowie. Pamiętaj, że wiele części składa się na to, aby Twoje auto poprawnie funkcjonowało. Nie ignoruj więc niepokojących sygnałów i zadbaj o swój pojazd, a ten na pewno odwdzięczy się niezawodnością w każdej sytuacji.