Coraz więcej osób i właścicieli firm decyduje się na wynajem krótkoterminowy i długoterminowy samochodów. To bardzo fajna i jednocześnie wygodniejsza opcja niż kupowanie i używanie własnego pojazdu. Jeśli i Ty chcesz skorzystać z tej okazji i zastanawiasz się, czy wynajem auta czy się opłaca?

Czy wynajem auta się opłaca – najem krótkoterminowy

Wynajem krótkoterminowy samochodu polega na wypożyczeniu wybranego modelu pojazdu i użytkowaniu go przez określony umową okres czasu. Używają go ludzie w różnych sytuacjach życiowych, np. gdy ich samochód się psuje i czeka na naprawę. Wynajem krótkoterminowy jest również dobrą opcją dla kierowców, którzy nie mają własnego samochodu na co dzień, ale chcą z niego korzystać okazjonalnie – np. na wakacjach, na wesele. Wiele firm również korzysta z tego rozwiązania. Nowoczesne, efektowne modele samochodów są bardzo przydatne, gdy chcemy przetransportować kontrahentów z lotnisk do biur, obiektów konferencyjnych lub w inne miejsca.

Wynajem samochodu wiąże się również z pewnymi wymaganiami. Oprócz dbania o czystość swojego pojazdu, jeśli chcemy zostać stałymi bywalcami wypożyczalni samochodów, musisz przestrzegać kilku ważnych, ale prostych zasad. W większości przypadków wymagana jest kaucja, ale jest w całości zwracana po zwrocie auta (jeśli wszystko pójdzie dobrze), auto zwracane jest z pełnym bakiem, a czasem jest limit przejechanych kilometrów na dobę, ale nie ogranicza to swobodnego użytkowania. Tak czy inaczej, wynajem krótkoterminowy to zdecydowanie jedyna zaleta.

Czy wynajem samochodu się opłaca – najem długoterminowy?

Kupno samochodu to niemały wydatek. Chcąc kupić pojazd za gotówkę, trzeba mieć spore oszczędności. Nawet jeśli zdecydujemy się na zakup używanego samochodu, musimy liczyć się z awariami, które mogą wymagać naprawy. Wybierając wynajem samochodu musimy liczyć się z tym, że jego miesięczny koszt będzie wyższy niż jego wynajem. Kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że za stan techniczny pojazdu odpowiada wypożyczalnia. Umowa najmu zawiera szczegółowy opis stanu pojazdu, dlatego jeśli zauważymy pogorszenie w trakcie użytkowania, możemy zwrócić się do wypożyczalni o jego naprawę lub obniżenie czynszu. W przypadku kolizji spowodowanej złym stanem technicznym pojazdu, wszelkie koszty ponosi wypożyczalnia samochodów.

Duży wybór modeli samochodów

Jedną z korzyści fanów samochodów, w tym wynajmu samochodu, jest możliwość częstej zmiany modeli i marek. Wypożyczalnie samochodów oferują pojazdy niższej i wyższej klasy. Tak więc podpisując roczną umowę masz możliwość wymiany pojazdu co 12 miesięcy, co jest głównym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wynajmie samochodu dla entuzjastów motoryzacji. To także świetne rozwiązanie dla osób, które potrzebują pojazdu tylko na pewien czas, np. na tymczasową zmianę miejsca pracy.

Długoterminowy wynajem auta czy się opłaca dla firm?

Ważną korzyścią z wynajmu samochodu jest to, że Twoja firma może optymalizować podatki. Oczywiście pojawia się pytanie: czy leasing będzie dla firmy takim kosztem jak leasing? W obu przypadkach można odliczyć od podatku czynsze najmu i najmu długoterminowego samochodów osobowych do limitu 150 000 zł. Z drugiej strony koszty eksploatacyjne (np. paliwo, myjnia) rozliczane są na tej samej zasadzie. Sposób rozliczania uzależniony jest od sposobu wykorzystania pojazdu w prowadzonej przez nas działalności: prywatnej i handlowej – 75% odliczenie kosztów i 50% odliczenie VAT, w działalności gospodarczej – 100% odliczenie kosztów i 100% odliczenie VAT. Warunkiem odliczenia 100% kosztów i podatku VAT (w przypadku obecnego podatnika VAT) jest prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu, zgłoszenie pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26 oraz dokonanie regulaminu użytkowania pojazdu w firmie. W przypadku podatników zwolnionych z VAT ustawodawca nie sprecyzował, w jaki sposób udowodnić, że pojazd był używany wyłącznie do celów służbowych. Wypożyczalnia samochodów w Płocku oferuje najem krótko i długoterminowy.