W miarę jak świat staje się coraz bardziej cyfrowy, rośnie zapotrzebowanie na wirtualnych asystentów. Jest to jedna z mniej znanych albo szybko rozwijających się profesji. Ma ona wiele zalet i często pomaga klientom na wiele sposobów. Często zastanawiamy się, poznając takie usługi, co robią wirtualne asystentki. Zatem kim jest i czym zajmuje się wirtualna asystentka? Odpowiedzi poniżej.

Kim jest i co robi wirtualna asystentka?

Wirtualny asystent to osoba, która zapewnia klientom wsparcie administracyjne, zazwyczaj zdalnie. Mogą oni wykonywać różne zadania, od planowania spotkań, przez zarządzanie kontami w mediach społecznościowych, po obsługę zapytań obsługi klienta. Wirtualna personalna asystentka jest internetowym asystentem, którego możemy wynajmować na godziny. Zapewnia ona profesjonalne wsparcie administracyjne, sekretarskie i kreatywne klientom zdalnie. Zasadniczo należy myśleć o wirtualnym asystencie jako o swoim osobistym asystencie, który pracuje wirtualnie (tj. z domu lub innego biura).

Koszt wynajęcia Wirtualnego Asystenta będzie zależał od ilości godzin, które musi przepracować w tygodniu, a także od złożoności zadań, które zostaną mu przydzielone. Na przykład, jeśli potrzebujesz kogoś, kto odpowiada na pytania dotyczące obsługi klienta przez 10 godzin tygodniowo, koszt będzie niższy niż w przypadku, gdy potrzebujesz kogoś do obsługi wszystkich kont w mediach społecznościowych, planowania postów na blogu i projektowania materiałów marketingowych przez 40 godzin na tydzień. Ogólnie rzecz biorąc, większość wirtualnych asystentów oferuje stawki od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za godzinę pracy. Odpowiadając zatem na pytanie co robi wirtualna asystentka, można powiedzieć, że wspiera klienta wirtualnie na wszystkich możliwych polach.

Czym zajmuje się wirtualna asystentka?

Wirtualny Asystent może zrobić wszystko, co zwykle przypisałbyś pracownikowi w biurze. Mogą to być takie czynności, jak:

  • Odpowiadanie na pytania dotyczące obsługi klienta
  • Odpowiadanie na e-maile
  • Planowanie spotkań
  • Księgowość
  • Wprowadzanie danych
  • Przeszukiwanie internetu

Jednak zadania przypisane do Wirtualnego Asystenta będą się różnić w zależności od potrzeb właściciela firmy. Na przykład, jeśli jesteś agentem nieruchomości, możesz potrzebować kogoś do pomocy w zarządzaniu kontami w mediach społecznościowych, planowaniu wpisów na blogu lub tworzeniu materiałów marketingowych, takich jak ulotki lub e-biuletyny. Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego, Twój wirtualny asystent może być odpowiedzialny za przetwarzanie zamówień i obsługę zapytań dotyczących obsługi klienta. Biorąc to pod uwagę, istnieją nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o to, co wirtualny asystent może zrobić dla Ciebie i Twojej firmy.

Dlaczego warto zatrudnić wirtualną personalną asystentkę?

Zatrudnienie wirtualnego asystenta ma wiele zalet. Po pierwsze, oszczędza Twój czas, dzięki czemu możesz skupić się na innych aspektach swojej działalności. Po drugie, oszczędza pieniądze, ponieważ nie musisz płacić za powierzchnię biurową ani wyposażenie jej dla asystenta realnego. Po trzecie, pozwala zatrudnić kogoś bez konieczności samodzielnego przechodzenia przez kłopoty z reklamą i rozmowami kwalifikacyjnymi z kandydatami. Możesz też łatwo naleźć wirtualnego asystenta z konkretnymi umiejętnościami, których potrzebujesz w swojej firmie. Personalna asystentka może zatem spełniać wszystkie wymogi zawodowe, których oczekujesz.

Wirtualna personalna asystentka może być niedrogim sposobem na uzyskanie potrzebnej pomocy bez dodawania kolejnego pracownika do listy płac. Oto cztery powody, dla których zatrudnienie wirtualnego asystenta może być dobrym posunięciem biznesowym dla Twojej firmy:

  • Płacisz tylko za usługi, których potrzebujesz. Kiedy zatrudniasz pracownika na pełny lub niepełny etat, zazwyczaj musisz mu płacić, nawet jeśli nie ma dużo pracy do wykonania. Z wirtualnym asystentem płacisz tylko za godziny pracy nad Twoimi projektami. Dzięki temu możesz zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza w wolnych okresach.
  • Zajmują się zadaniami administracyjnymi, na które nie masz czasu. Prawdopodobnie nie masz w ciągu dnia wolnych godzin na załatwienie wszystkich drobnych zadań administracyjnych, które musisz wykonać. Wirtualny asystent może zająć się tymi zadaniami za Ciebie, uwalniając Twój czas na skupienie się na ważniejszych sprawach.
  • Przynoszą wiedzę i perspektywę spoza Twojej firmy. Wirtualni asystenci często pracują z wieloma klientami z różnych branż. Daje im to wyjątkową perspektywę, którą mogą wnieść do Twojej firmy. Mogą być w stanie zaoferować pomysły i rozwiązania, o których sam byś nie pomyślał.
  • Mogą pomóc w rozwoju Twojej firmy. Podejmując się niektórych zadań, które normalnie spadłyby na Ciebie, wirtualny asystent może dać Ci czas i energię, których potrzebujesz, aby skupić się na rozwoju Twojej firmy. Mogą pomóc w takich sprawach, jak badania rynku, pozyskiwanie nowych klientów i tworzenie materiałów marketingowych.