Coraz większa liczba osób decyduje się na skorzystanie z pomocy terapeuty i rozpoczęcie psychoterapii. Dzieje się tak za sprawą zwiększenia dostępności do usług tego typu oraz znacznego wzrostu świadomości zdrowia psychicznego wśród społeczeństwa. Terapia dla wielu osób jest kluczem do lepszego życia i szansą na przerwanie działania szkodliwych schematów, które znacznie pogarszały jego jakość. Często psychoterapia stanowi uzupełnienie leczenia farmakologicznego, jednak korzystają z niej nie tylko ci, którzy leczą się psychiatrycznie, ale też ludzie chcący lepiej poznać siebie, swoje uczucia, emocje i zachowania, a także mający na celu podniesienie jakości życia.

W wielu przypadkach jedną z największych obaw, które powstrzymują potencjalnego pacjenta przed rozpoczęciem terapii, jest strach przed nieznanym. Człowiek nie wie bowiem, co czeka go na wizycie, a naturalne odruchy mogą być na tyle silne, że przezwyciężą chęć pomocy samemu sobie. Warto zatem dowiedzieć się, jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty i czego możemy się po niej spodziewać. Pomoże to oswoić obawę przed nieznanym doświadczeniem i, być może, przyczyni się do podjęcia decyzji o rozpoczęciu terapii.

Specjalista

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, chcąc rozpocząć psychoterapię, jest wybór psychologa, który ją poprowadzi. Ośrodek psychoterapii oraz prywatne gabinety to miejsca, gdzie można go znaleźć. Wybór specjalisty warto poprzedzić zapoznaniem się z opiniami klientów. Często do psychoterapeuty trafia się też z polecenia. Jeśli masz więc w swoim otoczeniu osobę, która korzysta z takiej formy pomocy, a Twoja relacja pozwala na poruszenie z nią tego tematu, zapytaj, czy terapeuta jest godny polecenia.

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty- jak wygląda?

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty może okazać się tą kluczową. Składa się często z kilku etapów:

  • wypowiedzi pacjenta,
  • pytań psychoterapeuty,
  • przedstawienia proponowanego nurtu psychoterapii.

Wypowiedź pacjenta

Wypowiedź pacjenta jest pierwszym etapem. Polega na ogólnym przedstawieniu swojego ewentualnego problemu i oczekiwanej pomocy ze strony specjalisty. Warto dobrze przygotować się przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty oraz spisać sobie na kartce wszystko, o czym chcesz powiedzieć. Na wizycie możesz to po prostu przeczytać.

Należy pamiętać, że specjalista nie będzie w żadnym stopniu oceniał tego, o czym mówisz, nie skrytykuje Cię ani nie wejdzie nam w słowo, jeżeli tego nie chcesz. Na tym etapie terapeuta ma okazję zaobserwować, jakie emocje towarzyszą Ci podczas opowiadania o konkretnych wydarzeniach i jaki jest Twój sposób ekspresji. Pozwala mu to na dostosowanie sposobu rozmowy do konkretnego pacjenta.

Podczas wypowiedzi psychoterapeuta może robić notatki. Nie powinien to być dla Ciebie powód do zmartwień. Jest to dla niego pomoc i swoistego rodzaju karta wizyty, do której będzie mógł wracać w trakcie psychoterapii.

Na tym etapie nie musisz prowadzić monologu, jeżeli nie masz na to siły ani ochoty. Jeżeli nie jesteś w stanie rozpocząć wypowiedzi, terapeuta z pewnością umiejętnie pokieruje rozmową w taki sposób, aby uzyskać niezbędne informacje.

Pytania psychoterapeuty

Kolejnym krokiem wizyty jest konieczność odpowiedzenia na pytania zadawane przez terapeutę. To pozwoli mu dostosować rodzaj terapii do problemu i osobowości oraz po prostu lepiej Cię poznać. Na pytania należy odpowiadać szczerze oraz jak najbardziej wyczerpująco, choć z pewnością psychoterapeuta sformułuje je w taki sposób, aby uzyskać wszelkie niezbędne informacje.

Przedstawienie proponowanego nurtu psychoterapii

Na zakończenie wizyty terapeuta przedstawi swoją wizję terapii, proponowany jej nurt oraz częstotliwość spotkań. Jeżeli na tym etapie wyrazisz chęć podjęcia dalszej współpracy, specjalista może poprosić na przykład o wypełnienie kilku testów psychologicznych i odesłanie ich drogą mailową. Pozwoli mu to na jeszcze dokładniejsze zapoznanie się z Twoim przypadkiem. Może też zaproponować przemyślenie jakiegoś zagadnienia przed kolejnym spotkaniem.

Pierwsza wizyta jest bardzo ważna w procesie terapii. Pozwala bowiem na podjęcie decyzji odnośnie współpracy z konkretnym specjalistą. Istotny aspekt stanowi podjęcie decyzji w jak największej zgodzie ze sobą. Warto pamiętać, iż to, że specjalista ma dobre opinie czy imponujące doświadczenie, nie musi oznaczać, że akurat Tobie będzie się dobrze z nim współpracować. Wybór ten należy oprzeć głównie o subiektywne odczucia, biorąc pod uwagę atmosferę w gabinecie, poczucie bezpieczeństwa i relację, jaka nawiązała się pomiędzy pacjentem a terapeutą.