Uważa się, że uśmiech jest wizytówką człowieka. Dlatego wiele osób pragnie, by uzębienie prezentowało się nienagannie, co nie zawsze da się osiągnąć szybkimi sposobami. Niekiedy należy zaczerpnąć pomocy medycznej i zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego, który ma za zadanie wyprostować zęby do idealnego łuku.
Wymogi do założenia aparatu ortodontycznego
Wiele osób zastanawia się, kiedy można założyć aparat ortodontyczny. Nie ma konkretnej specyfikacji określającej minimalny wiek pacjenta, jednak wymogiem jest brak zębów mlecznych, co oznacza konieczność wyrżnięcia wszystkich stałych zębów. Dodatkowo, należy upewnić się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do założenia aparatu ortodontycznego. Do takich należą choroby związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej oraz cukrzyca. Oprócz chorób stałych, które mogą uniemożliwić założenie aparatu ortodontycznego, przeszkodą są niewyleczone mankamenty w uzębieniu. Wówczas trzeba pod okiem specjalisty wyleczyć zęby – założyć plomby, wyleczyć próchnicę czy oczyścić uzębienie z kamienia i następnie można przystąpić do zakładania aparatu na stałe.
Dla kogo przeznaczony jest aparat ortodontyczny?
Aparat ortodontyczny kojarzy się najczęściej z poprawą wizualnego odbioru uzębienia. Co oczywiście jest prawdą, aparat naprowadza zęby do idealnego łuku, dzięki czemu uśmiech pacjenta staje się wręcz olśniewający. Jednak istnieją również zdrowotne wskazania mówiące o tym, kiedy założyć aparat ortodontyczny. Do ortodonty należy zwrócić się z widocznymi wadami zgryzu, które mogą doprowadzić do szeregu powikłań. Złe ustawienie żuchwy może być powodem przewlekłych bólów głowy, któe mogą z czasem przerodzić się w nawet takie o sile migrenowej. Ustawienie zgryzu aparatem ortodontycznym pozwoli na zmniejszenie napięcia w odpowiednich miejscach czaszki i doprowadzi do zaniku niechcianych dolegliwości.
Niepoprawne ustawienie zgryzu może także skutkować pojawianiem się przykrych chorób uzębienia. Kiedy łuki zębów nie są ustawione poprawnie, mogą powodować kruszenie się zębów bądź ich ścieranie. Założenie aparatu ortodontycznego przywróci odpowiednią formę zgryzowi i zatrzyma zachodzące procesy. Często wady zgryzu są przyczyną zaburzeń logopedycznych. Nie wszystkie wady wymowy da się wyprowadzić ćwiczeniami. Niekiedy konieczna jest wizyta ortodontyczna, której efektem będzie założenie aparatu na stałe. Kiedy najlepiej założyć aparat ortodontyczny? Wtedy, gdy zaobserwowaliśmy u siebie przeszkadzającą wadę zgryzu, borykamy się z bólami w obrębie głowy, których przyczyny nie potrafimy zlokalizować, a także wtedy, kiedy chcemy uzyskać estetyczny wygląd naszego uzębienia.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
Standardowym, najbardziej rozpoznawalnym rodzajem aparatu ortodontycznego jest aparat z ligaturami, czyli potocznie zwanymi gumkami. Mają one na celu utrzymać zamki aparatu na swoim miejscu. Wizyty w gabinecie przy wyborze tego typu aparatu niestety muszą być stosunkowo częste, z uwagi na konieczność wymiany wspomnianych ligatur i kontrolę przesuwania się zębów po łuku.
Innowacją tradycyjnego aparatu ortodontycznego, jest aparat samoligaturujący się. Składa się z metalowych zamków oraz łuku. Łuk swobodnie przemieszcza się w szczelinie zamka, co powoduje mniejszy nacisk w stosunku do standardowego aparatu i równocześnie zmniejsza dyskomfort pacjenta przy przesuwaniu się zębów podczas leczenia. Zaletą takiego rozwiązania jest przyspieszenie leczenia oraz z pewnością estetyka. Do innych rozwiązań zewnętrznych aparatów ortodontycznych należą również aparaty ceramiczne, które zasadą działania przypominają tradycyjne, metalowe aparaty, jednak są mniej widoczne z uwagi na zastosowany materiał.
Kiedy zależy nam na jak najlepszym ukryciu aparatu ortodontycznego, powinniśmy zdecydować się na aparat ortodontyczny wewnętrzny. Jest on, jak sama nazwa wskazuje, umiejscawiany po wewnętrznej stronie łuku, co z powodzeniem ukrywa wszystkie elementy aparatu. Aparat ortodontyczny wewnętrzny jest bardzo skuteczny pod względem prostowania uzębienia przy jednoczesnym zapewnieniu niewidoczności. Dostępne są standardowe, metalowe aparaty wewnętrzne, które poprowadzone są po całym łuku zębów, ale można spotkać się także z aparatami wewnętrznymi wykonanymi ze złota, co jest innowacyjnym rozwiązaniem dla pacjentów uczulonych na metale wykorzystywane przy standardowych aparatach na zęby.