Lubisz korzystać z nowych przepisów na ciasta i ciasteczka? Śledzisz programy kulinarne i jesteś na bieżąco ze wszystkimi nowinkami ze świata słodkości? Zachwycają Cię piękne cukiernicze dzieła i marzysz o tym, aby zrobić takie samodzielnie? Zapoznaj się z tajnikami cukiernictwa i sprawdź, jak zostać cukierniczym artystą. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najbardziej nurtujące Cię pytania. Jakie kwalifikacje musi posiadać mistrz wypieków? Na czym polega zawód cukiernika artystycznego i gdzie można nauczyć się tego fachu?

Czym jest cukiernictwo artystyczne?

Cukiernictwo artystyczne staje się coraz bardziej popularnym zajęciem. Pięknie udekorowane wypieki cieszą oko, a czasem potrafią wyglądać nawet jak małe dzieła sztuki. Realistyczne aranżacje wykonane przy użyciu masy cukrowej, czekolady czy jadalnego papieru umożliwiają stworzenie niesamowitych ciast, które ucieszą nie tylko odbiorcę, ale także jego gości. Cukiernictwo artystyczne – jak się nauczyć tego niełatwego zawodu? Cukiernictwo artystyczne nie jest łatwą sztuką. Zajęcie to często wymaga dużego wkładu własnego, dużej ilości wolnego czasu, a także cierpliwości. Fachu najłatwiej nauczyć się poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach i szkoleniach, jednak należy mieć na uwadze, że raz zdobyta wiedza nie wystarczy. Branża cukiernicza rozwija się bardzo szybko, co wiąże się z tym, że nieustannie należy poszerzać swoją wiedzę. Warto wciąż szlifować swoje talenty i umiejętności, a także uczyć się nowych rozwiązań – które nie tylko usprawnią pracę, ale także pozwolą tworzyć coraz to oryginalniejsze kompozycje. Ciągłe aktualizowanie swojej wiedzy przydaje się szczególnie wtedy, kiedy wiążesz swoją przyszłość zawodową z cukiernictwem artystycznym – musisz wtedy być świadomy aktualnych potrzeb klientów. 

Cukiernictwo artystyczne – szkolenia i kursy

Najprostszą drogą do nauki cukiernictwa artystycznego jest branie udziału w kursach i szkoleniach. Obecnie wiele cukierni oferuje udział w najróżniejszych warsztatach z cukiernictwa artystycznego – przykładowe szkolenia, wraz z wyznaczonymi datami, możesz znaleźć np. na stronie https://www.wapas.pl/kalendarz/. W zależności od programu takich spotkań i czasu ich trwania można nauczyć się różnych elementów cukiernictwa artystycznego – np. wykorzystywania poszczególnych produktów, wykonywania ręcznych dekoracji, czy też tworzenie niesamowitych kompozycji smakowych. Należy podkreślić, że cukiernictwo artystyczne to nie tylko estetyka, ale również oryginalny, niepowtarzalny i zaskakujący smak. Torty artystyczne bardzo często przygotowywane są na bazie indywidualnie dobranych składników – dlatego należy skupić się także na zdobyciu wiedzy na temat kompozycji smakowych i aromatów. Jak się nauczyć cukiernictwa artystycznego, kiedy ma się małe doświadczenie? Najlepiej wybrać się na takie szkolenia z cukiernictwa artystycznego, które pozwalają na zdobycie podstawowej wiedzy – w tym także tej z zakresu dobierania i łączenia smaków oraz tekstur. Decydując się na warsztaty z cukiernictwa artystycznego należy także zapoznać się z cenami kursów i szkoleń – cena różni się w zależności od tego: kto prowadzi szkolenia, jak długo trwają warsztaty i jaki zakres obejmują.

Znacznie tańszą alternatywą dla warsztatów z cukiernictwa artystycznego jest podjęcie samodzielnej nauki – np. na podstawie filmów czy programów kulinarnych. Przy wyborze tej metody należy jednak posiadać już podstawową wiedzę na temat tworzenia kompozycji smakowych i dobierania poszczególnych składników, a także rozwinięte umiejętności manualne oraz przynajmniej minimalne doświadczenie w pieczeniu ciast i tortów. Decydując się na naukę indywidualną niezbędne będzie także zaopatrzenie się w potrzebne produkty spożywcze oraz akcesoria i sprzęty kuchenne, które dostępne są na kursach cukierniczych. Zakup takich sprzętów może wiązać się z dużymi wydatkami, dlatego lepiej dobrze przemyśleć decyzje o tym, czy warto podejmować się samodzielnej nauki, czy skorzystać ze szkoleń, gdzie wszystko odbywa się pod okiem profesjonalisty.