Nowoczesne modele telewizorów wyposażone są we wszystko: mają własne oprogramowanie zastępujące komputer, dostęp do szybkiego Internetu i możliwość oglądania najnowszych produkcji na ekranie z natywnym trybem 4K. Jednak takie urządzenia należą do niezwykle drogich, więc wiele osób decyduje się na kupno skromniejszego modelu z ograniczonymi funkcjami. Jak ominąć takie ograniczenia? Korzystając z tv jako ekranu dla smartfona! Jak podłączyć telefon do telewizora przez HDMI, aby cieszyć się najnowszymi produkcjami lub móc obejrzeć swój ulubiony film na YouTube?

Podłączenie telefonu do telewizora przez HDMI – po co?

Oba gadżety same w sobie są pełnoprawnymi urządzeniami. Działają osobno, ale po połączeniu użytkownik może docenić korzyści płynące z synchronizacji. Na przykład możliwe będzie przeglądanie plików z telefonu komórkowego na dużym ekranie. Z reguły właściciele smartfonów podczas odbierania lub pobierania wideo i obrazów wolą przełączyć się na komputer lub laptop. Jeśli nie masz takiego urządzenia, telewizor staje się najlepszym zamiennikiem. Dzięki temu użytkownik może oglądać filmy i zdjęcia w wysokiej jakości bez nadwyrężania wzroku.

Co więcej, dzięki takiemu połączeniu uzyskujesz możliwość uruchomienia różnych aplikacji i gier oraz sterowania oprogramowaniem za pomocą telewizora. Dzięki temu i, np. podłączeniu myszki za pomocą osobnego kabla można połączyć kilka urządzeń, tworząc analogię dużego kina domowego we własnym pokoju.

Jak podłączyć telefon do TV przez HDMI? Zalety zastosowania

Po podłączeniu smartfonu do telewizora to, co dzieje się na wyświetlaczu telefonu, jest przenoszone na ekran telewizora. Na pierwszy rzut oka pomysł może wydawać się dziwny, ale w rzeczywistości istnieje kilka powodów, dlaczego ta praktyka ma sens:

 • jeśli telewizor nie ma możliwości połączenia się z Wi-Fi, podłączenie smartfonu rozwiąże ten problem;
 • gdy ekran smartfona to za mało, by cieszyć się pięknem zdjęć, można je szczegółowo obejrzeć, podłączając telefon do telewizora;
 • gry na telefonie wyglądają bardziej kolorowo i przejrzyście na telewizorze;
 • wygodniej jest przeglądać strony, dla których nie ma wersji mobilnych.

Instrukcja podłączania telefonu do telewizora – czego potrzebujemy?

Jak podłączyć telefon do telewizora HDMI? Smartfony można podpiąć do dowolnego modelu tv, który posiada złącze HDMI. Sam proces jest dość łatwy i nie wymaga żadnego wysiłku, wystarczy przygotować niezbędne rzeczy i postępować zgodnie z instrukcjami. Za pomocą telewizora istnieje możliwość sterowania zawartością telefonu na różnorodne sposoby, w zależności od modelu smartfona i systemu operacyjnego.

Do tego, aby podłączyć telefon do telewizora, potrzebujesz:

 • smartfona z systemem operacyjnym Android lub iOS;
 • kabla HDMI;
 • adaptera HDMI do telefonu;
 • telewizora ze złączem HDMI.

Podłączenie telefonu do telewizora przez HDMI – jak przebiega proces?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy telefon obsługuje połączenia z telewizorem. W Internecie łatwo znajdziesz listę modeli, które są kompatybilne z danym urządzeniem. Wcześniej najwięksi producenci smartfonów wyposażali swoje urządzenia w specjalne złącze HDMI-mini. Ponieważ cena takich modeli była za wysoka, port został porzucony, więc najprawdopodobniej musisz zakupić adapter, aby się połączyć.

Jeśli telefon jest wyposażony w złącze HDMI, połączenie wykonuje się w następujący sposób:

 • na telewizorze przejdź do sekcji ustawień. Wybierz źródło sygnału w menu i znajdź żądaną pozycję – „HDMI”;
 • weź kabel HDMI i podłącz smartfon do telewizora – wszystkie wejścia znajdują się z tyłu telewizora;
 • automatyczna regulacja sygnału i wyświetlanie ekranu zajmą trochę czasu, należy poczekać. Jeśli konfiguracja się powiedzie, skorzystaj z telefonu przez telewizor. Jeśli nie, należy skonfigurować go ręcznie – w tym celu przejdź do ustawień telefonu i określ wymaganą rozdzielczość.

Co więcej, należy również wyłączyć automatyczne wygaszanie ekranu telefonu. W przypadku braku aktywności wyświetlacz stanie się ciemny, a obraz na telewizorze również zniknie.

Jak podłączyć telefon z telewizorem przez kabel HDMI? Co zrobić, jeśli ten sposób nie zadziała?

Oprócz podłączenia kabla HDMI do telefonu innym rozwiązaniem jest zakup portu USB lub sprawdzenie, czy telewizor może pokazać ekran telefonu za pomocą działającego Wi-Fi lub Bluetooth. Najtańszym i najszybszym sposobem pozostaje jednak interfejs HDMI. W końcu obsługiwany jest przez każdy nowoczesne telewizory oraz większość starszych modeli. Dzięki niemu uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji, mogąc odtwarzać dowolne pliki multimedialne i podłączać inne urządzenia.