Kabiny prysznicowe z brodzikami to jedno z najpopularniejszych elementów wyposażenia łazienki. Jest to doskonała alternatywa dla wanny. Aby móc się cieszyć kabiną prysznicową, trzeba ją dobrze zamontować. Czy trzeba do tego wzywać fachowca? Niekoniecznie! Jak prawidłowo zamontować kabinę prysznicową samodzielnie? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule!

Kabina prysznicowa – jakie są jej zalety? 

Kabina prysznicowa jako alternatywa dla wanny jest coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jest to spowodowane licznymi zaletami tego elementu. Kabina prysznicowa to przede wszystkim rozwiązanie oszczędne. Do wypełnienia wanny potrzeba ok. 200-250 litrów wody. Podczas szybkiego, aczkolwiek relaksującego prysznica zużywasz ok. 25% tego zapotrzebowania. 

Kabina prysznicowa jest także popularnym rozwiązaniem w niewielkich łazienkach. Możesz ją umieścić w rogu i tym samym maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Warto również wspomnieć o różnorodności. Obecnie możesz wybierać spośród różnych kabin. Dostępne są kabiny z lub bez brodzika. To drugie rozwiązanie możesz wykorzystać w minimalistycznej łazience. W takim przypadku próg do kabiny prysznicowej zapewnia, że woda nie rozlewa się po całym pomieszczeniu. 

Jak dobrze zamontować kabinę prysznicową – lista niezbędnych narzędzi

Aby montaż kabiny prysznicowej przebiegł sprawnie oraz bez niepotrzebnych nerwów, warto przed rozpoczęciem prac zgromadzić w jednym miejscu wszystkie niezbędne narzędzia. Dzięki temu będziesz je miał zawsze pod ręką i nie będziesz musiał co jakiś czas wychodzić do warsztatu.

Zatem, co jest potrzebne do prawidłowego montażu kabiny prysznicowej? Przede wszystkim przygotuj wiertarkę udarową oraz specjalne wiertła do betonu. Przyda się również wkrętarka z końcówką krzyżakową, śrubokręt krzyżakowy, poziomica, miarka oraz młotek. Oprócz narzędzi konieczne będą także wkręty, uchwyty montażowe, uszczelki, rolki do drzwi oraz zaślepki. Wyposaż się również w kołki rozporowe.

Montaż kabiny prysznicowej nie może się również obejść bez silikonu sanitarnego. Będzie on niezbędny po zakończeniu prac instalacyjnych do uszczelnienia otworów. Warto mieć także pod ręką nóż kuchenny czy płyn do mycia naczyń. 

Jak zamontować kabinę prysznicową? 

Montaż kabiny prysznicowej naprawdę nie jest trudny i możesz go wykonać samodzielnie. Wystarczy do tego kilka godzin wolnego czasu, kilka niezbędnych narzędzi oraz podstawowa wiedza. A zatem: jak dobrze zamontować kabinę prysznicową? Oto nasz krótki poradnik krok po kroku!

Zamontuj brodzik

Pierwszym etapem prac podczas montażu kabiny prysznicowej jest ustawienie brodzika. Musisz go odpowiednio wypoziomować. Pomocne w tym przypadku mogą być znajdujące się na spodzie brodzika stelaże. Następnie przymocuj go do ściany przy pomocy uchwytów. Po zakończeniu tej czynności uszczelnij miejsce styku brodzika ze ścianą. 

Poskładaj osłonę prysznica

Kiedy brodzik jest już na swoim miejscu, możesz przejść do składania osłony prysznica. W górne i dolne szyny wsuń łączniki i przymocuj je przy pomocy wkrętów. Wsuń pionowe profile. Je również przytwierdź wkrętami. Zamontowanym profilem połącz górną i dolną szynę – rama osłony prysznica jest gotowa. W stałe elementy włóż szybę. Zwróć uwagę, by jej rogi weszły w specjalne zaczepy. Zablokuj szybę, skręcając zaczep śrubokrętem. 

Zamontuj osłonę w brodziku

Umieść osłonę na brodziku i sprawdź, czy przylega ona całym obwodem. Następnie odrysuj ołówkiem linie styku i zdejmij element. Przy pomocy wiertarki wywierć otwory. Umieść w nich kołki i przytwierdź profile. W miejscach styku umieść silikon. Teraz możesz umieścić w profilach montażowych profile pionowe. Przytwierdź osłonę wkrętami i połącz ścianki. Profile wykończ zaślepkami i uszczelkami. 

Zamontuj drzwi kabiny prysznicowej

Na koniec pozostało przytwierdzić i wyregulować drzwi kabiny prysznicowej. Przymocuj do nich rolki, po których będą się przesuwać. Zacznij od elementów górnych, a następnie zrób to samo w przypadku dolnych rolek. Śruby zakryj zaślepkami. Teraz możesz przejść do wieszania drzwi i możesz je swobodnie wyregulować. Na brzegu drzwi zamontuj uszczelkę. Przykręć uchwyty do otwierania.