Ile kosztuje fotograf na wesele? To pytanie zadaje sobie wielu Narzeczonych, którzy są właśnie na etapie planowania tak ważnej uroczystości. Nie ma się czemu dziwić, że takie pytanie chodzi po głowie. Trzeba bowiem zadbać o to, aby zachować odpowiednie wspomnienia z tego jakże ważnego dnia. Warto więc sprawdzić, jaka może być cena fotografa w Częstochowie.

Oferta weselna

Tak naprawdę nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na tego typu pytanie, ponieważ każdy fotograf ma swoją ofertę. Właściwie to należałoby powiedzieć, że ma kilka takich ofert, jakie różnią się od siebie pewnymi szczegółami. Pierwsza istotna różnica – od jakiego momentu będą wykonywane zdjęcia? Niektóre pary dążą bowiem do tego, żeby fotograf był już w domu, podczas przygotowań, co też wydłuża pracę takiego zawodowca. Inni wolą dopiero od kościoła i np. do północy.

Piękne zdjęcia do wykonania

Kolejnym czynnikiem jest ilość zdjęć wydrukowanych, jakie otrzyma się na weselu. Nie będą to wszystkie zdjęcia, ale na pewno kilka lub nawet kilkanaście otrzyma się już do ręki. Reszta zapisania będzie na nośniku. Fotograf ślubny ma ceny niskie i wysokie. Chyba tak to można określić. Będą one uzależnione nie tylko od ilości zdjęć, ale również nośnika, jaki zostanie wybrany. Do wyboru jest pendrive, ale niektórzy pozostają na klasycznych płytach CD/DVD.

Sesja weselna

Jeżeli ktoś chciałby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje fotograf weselny, powinien również uwzględnić fakt sesji weselnej. Fachowo nazywając pierwszej, oficjalnej sesji małżeńskiej. Niekiedy odbywa się ona w tym samym dniu. Czasem jest ona przełożona na zupełnie inny dzień. To fakt, że w związku z tym będzie trzeba się dwa razy szykować (makijaż ślubny, fryzura), ale w końcu na zdjęciach trzeba odpowiednio się prezentować. Niektórzy fotografowie sesję wliczają już do ceny podstawowej, ale inni nie. Tego typu usługę wyceniają osobno. W szczególności, jeżeli ma się ona odbywać w plenerze, z daleka od miejsca zamieszkania.

Dodatkowe usługi

Kolejna ważna kwestia, podczas poszukiwania odpowiedzi na pytanie „ile kosztuje fotograf na ślub?”, to dodatkowe usługi. Czy konieczne będzie videofilmowanie, czy też nie? Czy para życzy sobie od razu zamówienie dodatkowych odbitek, np. dla rodziców? Bardzo modne staje się zamawianie księgi ślubnej. Jej format jest różny. Piękna pamiątka, ale jak wiadomo, ciągnie ona za sobą dodatkowe koszta.

Obecność fotografa na weselu

Na ogół mówi się o tym, że tego typu kwestie to na ogół od dwóch tysięcy złotych w górę. Niekiedy może być to suma czterokrotnie wyższa. W szczególności, jeżeli mowa o znanym fotografie, który zawsze wykonuje artystyczne zdjęcia. Nie ma jednak co przesadzać z ceną – jeżeli ktoś wie, że będzie musiał zmierzyć się też z innymi wydatkami ślubnymi. Zawsze należy poprosić o kilka ofert fotografów, aby można było wybrać jedną z nich. Zanim zostanie to zrobione, zawsze należy sprawdzić portfolio danego fotografa, aby wiedzieć, czy jego styl pracy i zdjęcia będą odpowiadać narzeczonym.