Samochody spalają coraz mniej paliwa. Dzisiejsze pojazdy z silnikiem Diesla oferują wskaźniki zużycia oleju napędowego, które jeszcze kilka lat temu były nie do pomyślenia, nie mówiąc już o benzynie. Silniki są coraz mniejsze, o mniejszej liczbie cylindrów – pozostało już niewiele marek, które nie mają w swojej ofercie silników trzycylindrowych – wspomagane turbo doładowaniem oraz zaawansowanymi systemami zarządzania i spalania. Pozwalają one na oszczędności w zużyciu benzyny przy jednoczesnym spełnieniu przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń.

Spalanie w aucie

Ale również jako użytkownicy samochodów możemy oszczędzać paliwo stosując szereg trików związanych z jazdą i można w stosunkowo prosty sposób oszczędzać benzynę, osiągając nawet wskaźniki zużycia poniżej tych reklamowanych przez same marki. Oto siedem wskazówek, jak zmniejszyć spalanie w samochodzie.

1. Dobrze zaplanuj swoją podróż

Dobrze zaplanowana podróż pozwoli Ci dotrzeć do celu w najszybszy, najłatwiejszy i najbezpieczniejszy sposób, oszczędzając przy tym paliwo. Wydłużenie godzinnej podróży o zaledwie dziesięć minut może spowodować wzrost zużycia benzyny lub oleju napędowego nawet o 14 procent.

2. Sprawdź ciśnienie w oponach, aby zmniejszyć spalanie

Opony powinny być napompowane do ciśnienia wskazanego przez producenta i odpowiednio do warunków pogodowych (w bardzo niskich temperaturach opona potrzebuje nieco więcej ciśnienia). Jazda na oponach o ciśnieniu niższym o 0,5 bara od prawidłowego ciśnienia zwiększa zużycie paliwa o 2 procent w obszarach miejskich i 4 procent w obszarach międzymiastowych.

Jeśli zastanawiasz, jak zmniejszyć spalanie w aucie, to powinieneś wiedzieć, że podróżując mocno obciążonym samochodem, powinieneś również zwiększyć ciśnienie w oponach. Ich poziom jest zazwyczaj podany na korku paliwa lub na drzwiach kierowcy, a jeśli nie, to na stacjach benzynowych zwykle znajduje się tabela z ciśnieniem pojazdów w zależności od marki i modelu. Jeśli opony są niedopompowane, opory toczenia będą wyższe, a pojazd będzie zużywał więcej paliwa.

3. Wykonaj Ecotuning silnika

Ecotuning umożliwia dostosowanie niektórych parametrów jednostki silnikowej do potrzeb użytkownika i możliwości każdego silnika. Ten rodzaj przeprogramowania skupia się na zwiększeniu momentu obrotowego przy niskich i średnich obrotach dla większej efektywności jazdy i zmniejszenie spalania – ecotuning w mmtuning.com.pl. Samochody, które najbardziej korzystają z tego przeprogramowania to silniki Turbo Diesel (które już mają większy moment obrotowy) oraz silniki z turbo doładowaniem.

4. Posprzątaj bagażnik i zostaw w nim tylko niezbędne rzeczy

Przed wyruszeniem w drogę, zwłaszcza jeśli wybierasz się w podróż, należy zracjonalizować objętość i rozkład ładunku. To nie tylko kwestia przestrzeni, jazda ze 100 kilogramami zbędnego balastu na pokładzie powoduje, że zużycie paliwa w średniej wielkości samochodzie wzrasta nawet o 6 procent.

Jeśli używasz samochodu na co dzień, radzimy przyjrzeć się wszystkiemu, co trzymasz w bagażniku i zabrać do domu to, co nie jest Ci potrzebne. Nie używaj swojego samochodu do przechowywania. To łatwy i praktyczny sposób, aby wydać mniej na benzynę i zaoszczędzić. Pamiętajmy też, że niebezpieczne jest podróżowanie z ładunkiem w kabinie pasażerskiej, zwłaszcza jeśli nie jest on odpowiednio umieszczony.

 

5. Utrzymuj stałą prędkość

Jak zmniejszyć spalanie paliwa w aucie? Utrzymuj jak najbardziej płynną prędkość i unikaj hamowania, przyspieszania i zmiany biegów, jeśli nie musisz. Aby zwolnić, zdejmij nogę z pedału gazu i przed wciśnięciem pedału hamulca, jeśli sytuacja na to pozwala, możesz pozwolić najpierw zadziałać hamowaniu silnikiem. Jeśli musisz hamować, rób to delikatnie i zmniejszaj biegi jak najpóźniej, zwracając szczególną uwagę na spadki terenu.

Przy prędkościach powyżej około 20 km/h z włączonym jednym biegiem, jeśli nie naciskamy pedału gazu, zużycie paliwa jest praktycznie zerowe. Na biegu jałowym samochód zużywa od 0,5 do 0,7 litra/h.

6. Nie trzymaj silnika na biegu jałowym

Podczas dłuższych postojów wskazane jest wyłączenie silnika, ponieważ, jak wyjaśniliśmy w poprzednim punkcie, silnik pracujący na biegu jałowym zużywa paliwo.

7. Unikaj klimatyzacji

Używaj klimatyzacji, gdy jest to konieczne, w przeciwnym razie samochód będzie zużywał nieco więcej paliwa, zwłaszcza przy niskich prędkościach. Aby zapewnić Ci chłodne powietrze w przedziale pasażerskim za pomocą klimatyzacji, do gry wchodzi sprężarka – urządzenie, które jest przymocowane do silnika i odpowiada głównie za utrzymanie chłodu w lecie. Fakt, że zależy ona od silnika oznacza, że silnik musi pracować ciężej, gdy klimatyzacja jest włączona, więc Twój samochód zużywa więcej benzyny lub oleju napędowego.