Dziś wysyłanie paczek jest domeną nie tylko firm czy sklepów. Również wiele osób prywatnie sprzedaje używane rzeczy i nadaje przesyłki. To doskonały sposób na podreperowanie domowego budżetu oraz pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów. Jednak w trosce o planetę warto zadać sobie pytanie, jak ekologicznie zapakować paczkę i czy jest to w ogóle możliwe?
Ekologiczne pakowanie przesyłek – podstawowe zasady
Pakowanie ekologiczne wcale nie musi być skomplikowane, o ile uda Ci się stosować do kilku podstawowych zasad. Jedną z najważniejszych jest to, aby powtórnie wykorzystywać zgromadzone surowce. Najczęściej przedmioty wysyłane są w kartonach o różnych rozmiarach. Dzięki nim przesyłka jest stosunkowo bezpieczna i niezniszczona trafia do odbiorcy. A przecież każdy z większą lub mniejszą częstotliwością robi zakupy w sieci zapakowane właśnie do kartonu. Zamiast go wyrzucać, można go odłożyć, a w późniejszym terminie zapakować własną przesyłkę. Wbrew pozorom nawet karton pokryty dużą ilością plastikowej taśmy użyty dwukrotnie pozwala zadbać o środowisko.
Zresztą podobnie jest z wypełnieniem paczki. Niezwykle często sklepy internetowe w celu zabezpieczenia zawartości wkładają do opakowania pocięte lub zużyte kartony czy też biodegradowalne pianki. Również one nie muszą trafiać do kontenera na odpady, a posłużyć odbiorcy w przyszłości. Ekologiczne pakowanie przesyłek niekiedy może wymagać także nieco kreatywności. Jeśli w domu nie leży zapomniany karton, to niekoniecznie trzeba iść do sklepu po nowy. Warto bowiem odrobinę ruszyć głową i wykorzystać inne materiały, np. pudełko po butach, stare gazety, papierowe torby lub nawet ręcznik papierowy. Tak naprawdę wiele zależy od wyobraźni.
Pakowanie ekologiczne – papierowe wypełnienie
Zastanawiając się, jak ekologicznie zapakować paczkę, należy pamiętać, że odbiorca także może chcieć ponownie wykorzystać zarówno opakowanie, jak i wypełnienie. Skoro powyżej ustalono już, że najbezpieczniej jest wysyłać przedmioty w kartonie, to pozostaje jeszcze zabezpieczenie jego wnętrza. W tym celu doskonale sprawdzą się papierowe materiały – ich wybór jest całkiem spory. Można skorzystać, chociażby ze zwykłego szarego papieru, tektury falistej (szczególnie przydatnej przy pakowaniu szkła), wiórków papierowych czy wspomnianych pianek biodegradowalnych.
Chociaż często pianki biodegradowalne kojarzone są z plastikiem, to nic bardziej mylnego. Jest to tworzywo wykonane ze skrobi kukurydzianej. Świetnie nadaje się do wypełnienia paczki nawet z cenną zawartością. Pakowanie ekologiczne w żaden sposób nie jest związane z wkładaniem do kartonu styropianu, folii bąbelkowej, „poduszek” foliowych wypełnionych powietrzem lub kulkami wytworzonymi ze sztucznej pianki.
Jak ekologicznie zapakować paczkę? Zabezpieczenie i transport
Oczywiście, każdą przesyłkę trzeba odpowiednio zabezpieczyć, a dokładniej starannie zakleić. Alternatywą dla plastikowej taśmy może być papierowa. Przylepna strona pokryta jest klejem kauczukowym, który bardzo dobrze klei, a dodatkowo świetnie wygląda na kartonie (ponieważ także ma brązowy kolor).
Jeśli w danym momencie w domu nie masz papierowej taśmy, to możesz skorzystać ze sznurka bądź papierowych naklejek. Kolejnym ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar paczki. Powinien być dopasowany do zawartości oraz pozostawiać niewielką ilość miejsca na wypełnienie. Tym sposobem, chociaż w niewielkim stopniu nadawca będzie miał wpływ na ilość emitowanych spalin przez firmę przewozową.
Ostatnim, ale równie istotnym aspektem przy ekologicznym pakowaniu jest transport. Obecnie bez trudu można sprawdzić, jak przechowywane i przewożone są paczki. Dobrze, jeśli w procesie paletowania wykorzystuje się ekologiczną folię np. dostępną na stronie https://greenstretch.eu/, a transport jest zbiorczy. Korzystniej dla środowiska będzie, jeśli kurier kilka lub kilkanaście paczek pozostawi w paczkomacie, kiosku ruchu bądź innym punkcie odbioru, niż każdą z nich miałby dostarczać prosto pod drzwi odbiorcy.