Zmiana ogrzewania w starym domu lub planowanie instalacji w nowym zawsze wiąże się z wyborem odpowiedniego urządzenia. Ponieważ w Polsce jednym z popularniejszych sposobów ogrzewania domów i mieszkań jest piec gazowy jednofunkcyjny, to właśnie jego parametry interesują znaczną część Polaków. Na jakie dane ze specyfikacji technicznej warto szczególnie zwrócić uwagę? Czy porównywanie urządzeń przy pomocy rankingu pieców gazowych jednofunkcyjnych to dobra decyzja?

Wybór pieca gazowego jednofunkcyjnego a moc

Wybierając piec gazowy jednofunkcyjny, zawsze należy brać pod uwagę szereg danych technicznych, jakie będą miały wpływ na wydajność urządzenia, ale również jego dopasowanie do budynku, w którym ma zostać zainstalowany. Kluczowym parametrem jest moc kotła. Powinna zostać dostosowana do łącznego metrażu pomieszczeń, które ma ogrzewać.

Ważny aspekt stanowi również standard energetyczny budynku. Obiekt, który jest ocieplony, będzie potrzebował kotła o mniejszej mocy niż budynek energochłonny. Ogólne zalecenia są takie, aby na każde 10 m² ogrzewanej powierzchni zapewnić mniej więcej 0,6 kW mocy kotła. Jeśli budynek jest nowy i energooszczędny, parametry mogą być wówczas niższe.

Porównując moc kotła w poszczególnych urządzeniach, warto korzystać z aplikacji umożliwiających zestawienie ze sobą kilku podobnych modeli. Ranking pieców gazowych jednofunkcyjnych to prosty sposób na porównanie wiodących modeli i wybranie spośród nich tego, który będzie odpowiedni dla danego budynku lub mieszkania.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny – pozostałe parametry

Jakie jeszcze parametry mają znaczenie podczas wyboru kotła gazowego jednofunkcyjnego? Wśród wiodących należy wymienić:

  • typ montażu – wiszący lub stojący;
  • rodzaj komory spalania – otwarta lub zamknięta;
  • wyposażenie dodatkowe – obecność zasobnika lub jego brak.

Wśród pieców gazowych jednofunkcyjnych dominują teraz nieduże, kompaktowe wersje wiszące. Można je zamontować w kuchni lub łazience, gdzie zajmują niewiele miejsca, więc nadają się nawet do pomieszczeń o ograniczonym metrażu. Kotły wiszące dość często są zabudowywane, by całość prezentowała się spójnie i estetycznie. Decydując się na to rozwiązanie, należy mieć jednak na uwadze, że kocioł nie może zostać szczelnie zamknięty, ponieważ potrzebuje odpowiedniego poziomu wentylacji. Do zabudowy nadają się tylko piece z zamkniętą komorą spalania.

Piec gazowy jednofunkcyjny w wersji stojącej wybierają zwykle ci użytkownicy, którzy decydują się na wersję z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody o dość dużej pojemności. Tego rodzaju zbiorniki dość często przekraczają pojemnością 100 litrów, przez co nie mogą zostać powieszone na ścianie. Współczesne kotły z zasobnikiem wbrew pozorom nie zajmują dużo miejsca, są też estetycznie zaprojektowane, więc nie wymagają montażu w osobnym pomieszczeniu.

Czy kocioł gazowy z zasobnikiem, mimo dodatkowej funkcji, nadal można nazwać jednofunkcyjnym? Zdecydowanie tak. Modele z zasobnikiem c.w.u. to piece jednofunkcyjne, które są po prostu wyposażone w dodatkową opcję podgrzewania wody użytkowej.