Zarówno młodsi, jak i starsi wyczekują opadów śniegu. Biała zima ma niezwykły klimat oraz umożliwia podejmowanie różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu np. jazdę na nartach czy sankach. Wiąże się jednak również z pewnymi obowiązkami – przede wszystkim odśnieżaniem terenów przed budynkami.

Odśnieżanie terenu przed budynkiem według przepisów prawa

Zgodnie z przepisami prawa za odśnieżanie terenu przed danym budynkiem odpowiedzialny jest jego właściciel. Mowa tutaj nie tylko o podjeździe i ścieżkach zlokalizowanych ogrodzie, ale również o chodniku, czyli część drogi publicznej przeznaczonej dla ruchu pieszego, znajdującej się bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Można przez to rozumieć, że jeśli chodnik leży tuż przy granicy obiektu, wtedy obowiązkiem odśnieżania obarczony jest właściciel nieruchomości. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pomiędzy przestrzenią ruchu dla pieszych a początkiem posesji znajduje się przykładowo pas zieleni. W tym przypadku to gmina musi zadbać o odśnieżenie chodnika.

Nieodśnieżony teren przed budynkiem – możliwe konsekwencje

Zgodnie z art. 117 § 1 Kodeksu wykroczeń za nieodśnieżenie terenu przed budynkiem właściciel może zostać ukarany naganą lub karą grzywny do 1500 zł. Nieco poważniejszych konsekwencji trzeba się spodziewać, gdy na takim terenie dojdzie do wypadku.

Jeśli przed Twoją nieruchomością ktoś złamie nogę czy rękę, może zażądać odszkodowania lub domagać się zadośćuczynienia. Oczywiście osoba ta musi udowodnić, że nie wypełniłeś obowiązku odśnieżania lub nie wykonałeś tego zadania prawidłowo. Osoba poszkodowana może zażądać od Ciebie m.in. pokrycia kosztów leczenia czy rehabilitacji.

Jeśli jednak odśnieżanie terenu zleciłeś firmie, lecz ekipa nie wykonała tego zadania prawidłowo i doszło do wypadku, odpowiedzialność za szkody spoczywa na jej właścicielu.

Kiedy nie trzeba odśnieżać terenu zlokalizowanego bezpośrednio przy granicy nieruchomości?

Czy właściciel nieruchomości zawsze ma obowiązek odśnieżać chodnik zlokalizowany tuż przy granicy posesji? Oczywiście, że nie. Występują pewne odstępstwa od tej normy.

Właściciel obiektu nie musi zajmować się odśnieżaniem pasu dla ruchu pieszego, jeśli gmina pobiera opłaty za postój czy parkowanie aut na terenie chodnika. Nie musi usuwać śniegu również z przystanków autobusowych i tramwajowych, zlokalizowanych bezpośrednio przy posesji. Jednak dotyczy to wyłącznie miejsc wydzielonych krawężnikiem bądź znakiem poziomym torowisk pojazdów szynowych.

Odśnieżanie terenu przed budynkiem – samodzielnie czy z pomocą profesjonalnej firmy?

Zastanawiasz się, czy zlecić odśnieżanie w Katowicach profesjonalnej firmie, czy może wykonać to zadanie samodzielnie? Przede wszystkim weź pod uwagę, jak duży teren wymaga usunięcia śniegu. Jeśli sytuacja dotyczy sporej wielkości przestrzeni, zleć odśnieżanie specjalistom.

Doświadczeni fachowcy potrafią szybko i skutecznie usunąć śnieg, a tym samym obniżyć ryzyko wypadków na danym obszarze. Posiadają odpowiedni sprzęt, dzięki czemu działają bardzo sprawnie oraz gwarantują profesjonalne odśnieżanie. Katowice to miasto, w którym z łatwością znajdziesz fachowców zajmujących się usuwaniem śniegu z posesji prywatnych i terenów zlokalizowanych wokół przedsiębiorstw czy placówek publicznych.