Budowa własnego domu to nie lada wyzwanie. Trzeba bowiem liczyć się z ogromnymi kosztami. Wielu inwestorów również musi zmierzyć się z tym, że do budynku nie może być doprowadzona kanalizacja. Nie oznacza to jednak faktu konieczności zrezygnowania z budowy w takim miejscu. Właśnie u takich osób sprawdzają się szamba.

W ofercie często dostępne są m.in. szamba dwukomorowe 8 m³. Czym tak naprawdę są tego typu zbiorniki? Jakie są zalety ich zastosowania? Warto co nieco opowiedzieć o takich opcjach.

Szamba dwukomorowe – ogólnie

Wiele osób wykorzystuje szamba, które cechują się jedną komorą. Może jednak warto pomyśleć o tych, które mają ich więcej? To fakt, że ich finalna cena zakupu jest większa, ale w przyszłości można liczyć się z niższymi kosztami eksploatacji – dzięki czemu sama kwota za zakup się zwróci.

Szamba dwukomorowe – jak sama nazwa wskazuje – mają dwie komory przedzielone przegrodą przelewową. Znaczącym elementem są również dwa otwory rewizyjne. Dlaczego to rozwiązanie posiada dwie komory?

W pierwszej znaleźć można zanieczyszczenia cięższe, a do drugiej przepływają fekalia płynne. To fakt, że pojemność takiego szamba jest zdecydowanie większa. Dzięki temu rzadziej będzie trzeba dzwonić o wyczyszczenie go.

Co jednak ważne, istnieje możliwość modyfikacji związków organicznych za pomocą specjalnego zasobu flory bakteryjnej, dzięki czemu opuszczają później szambo poprzez drenaż. Woda przedostaje się do gruntu lub do rowu melioracyjnego. Powoduje to, że tak naprawdę z usług oczyszczania szamba korzysta się jeszcze rzadziej.

Betonowe zbiorniki na szambo

Właściwie to odpowiedź na pytanie: “co daje szambo dwukomorowe?” po części została już udzielona. Mowa tutaj o zdecydowanie większej funkcjonalności, jak również niskich kosztach. Aczkolwiek, warto zwrócić uwagę na to, aby mieć do czynienia z szambem wykonanym z betonu. To fakt, że można kupić te, które wykonane są z plastiku. Wielu specjalistów odradza jednak ich zakup. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli chodzi o betonowe szambo dwukomorowe, zalety tego typu zbiorników są bezsprzeczne. Samo wykonanie z wymienionego materiału gwarantuje solidność, jak również wytrzymałość przez lata. Jeżeli ktoś tę korzyść podaje w wątpliwość, to powinien spojrzeć na Rzymian, którzy żyli setki lat temu. Fakt, że ich budowle są tak silne, że część z nich do dzisiaj można podziwiać, zawdzięcza się właśnie betonowi.

Ten właśnie materiał sprawia, że zbiornik charakteryzuje wyjątkowa szczelność, której nikt i nic nie jest w stanie zmienić. Nie tylko mowa tutaj o upływającym czasie, ale także o specyficznych warunkach, jakie panują w miejscach, gdzie szamba przecież są przez wiele lat trzymane. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, z jakim betonem faktycznie ma się do czynienia. Tak, aby mieć pewność co do tego, że korzysta się ze zbiornika, który będzie niezawodny przez lata.

Co o szambach trzeba jeszcze wiedzieć?

Zakup szamba to odpowiedzialna decyzja, której skutki odczuwa się przez bardzo długi czas. Warto więc wspomnieć chociażby o kominach rewizyjnych. Koniecznością są zawsze dwa takie elementy. Owszem, istnieją egzemplarze, które mają tylko jeden komin. Jednak w tym wypadku, jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek awarii, a zatem zgłoszenia reklamacji, przedostanie się do środka może stanowić ogromny problem. Lepiej więc postawić na dwa kominy, które ułatwiają organizację wszystkich działań.

Jak wybrać szambo?

Zbiornik dobiera się, dopasowując go do swoich indywidualnych potrzeb. Nie każdy ma doświadczenie w tym zakresie. Tym bardziej że szamba kupuje się na ogół jeden lub maksymalnie dwa razy w ciągu życia. Warto więc skorzystać z porad osób na co dzień mających do czynienia z tą branżą. Specjaliści znają się na nowinkach, jak również propozycjach, które bazują na specjalnie opracowanej konstrukcji. Dzięki temu zyskasz pewność co do tego, że wybierasz model, z jakiego będziesz mógł korzystać przez długi czas. Na szczęście nie brakuje takich produktów – zarówno, jeżeli chodzi o szambo na dwie komory, jak i na jedną.