Praca w rolnictwie wymusza dostosowanie się do rytmu natury, zmieniających się pór roku i pogody. To od nich zależy wegetacja roślin oraz harmonogram wykonywanych prac. Warunki atmosferyczne w dużej mierze determinują możliwość uzyskania zadowalających plonów, czasem wymuszają też wprowadzenie określonych działań kompensujących. W przypadku rolników, ogólnodostępne prognozy pogody są na ogół niewystarczające. Pogoda dla rolników powinna zawierać dużo bardziej szczegółowe informacje. Jak wygląda taka prognoza, gdzie jej szukać i dlaczego warto z niej korzystać?

Pogoda dla rolników – czym jest?

Pogoda dla rolnika stanowi jedno z podstawowych narzędzi planowania pracy w gospodarstwie. Od warunków atmosferycznych uzależniona jest możliwość przeprowadzenia określonych prac polowych, a także tempo wzrostu roślin. W przypadku prac rolnych, zwykłe ogólnodostępne prognozy pogody pokazywane w telewizji lub dostępne w aplikacjach internetowych są niewystarczające. Po pierwsze, są zbyt mało szczegółowe, na ogół bowiem prezentują warunki pogodowe na kolejną dobę dla obszaru całego kraju lub poszczególnych, dość dużych, regionów.

Po drugie, prognozy takie prezentują zwykle informacje na temat spodziewanej temperatury powietrza w dzień i w nocy, opadów oraz siły wiatru. W przypadku planowania prac polowych, ważne są jednak także inne parametry, takie jak nasłonecznienie, suma opadów w podziale na godziny, temperatura nie tylko powietrza, ale również gleby na głębokości 5 cm lub powietrza na wysokości 2 metrów. Te wartości mają ogromny wpływ na wegetację roślin. Podobnie, ogromne znaczenie ma określenie możliwości wystąpienia przymrozków, długotrwałej suszy lub silnego nasłonecznienia. Specjalistyczne serwisy pogodowe podają również dane, takie jak wilgotność gleby na różnych głębokościach czy procent nasłonecznienia w podziale na godziny. Dodatkowo, rolnika interesuje pogoda w jego gospodarstwie, a więc prognoza przygotowana z myślą o określonej gminie, a nie całym obszarze kraju. Pogoda dla rolników jest więc specjalistycznym serwisem z prognozą pogody, zawierającą szczegóły niezbędne do zaplanowania pracy w gospodarstwie,  dla określonego niewielkiego obszaru.

Pogoda dla rolnika – dlaczego warto korzystać?

Prognozami pogody zainteresowanych jest wiele osób. Przewidywanie warunków atmosferycznych na kolejny dzień pozwala na przygotowanie odpowiedniego stroju na wyjście do pracy lub zaplanowanie wycieczki do parku. W przypadku rolników jej znaczenie jest jednak dużo większe. Dokładna, wiarygodna prognoza pogody dla rolników pozwala zaplanować prace polowe tak, by były jak najwydajniejsze.

Wiedząc, że po porannych opadach po południu nastąpi znaczne przejaśnienie, połączone ze wzrostem temperatury i silniejszym wiatrem, rolnik może zaplanować prace żniwne na drugą połowę dnia. Jeśli prognoza przewiduje utrzymujące się do końca tygodnia przymrozki przygruntowe do głębokości 5 cm wgłąb gleby, wysiew ziarna można zaplanować na czas późniejszy. Posiadając szczegółowe dane na temat suszy i wilgotności gleby na różnych głębokościach, a także spodziewanych opadów, można zdecydować o wprowadzeniu lub rezygnacji z dodatkowego nawadniania. Prace w rolnictwie są nierozerwalnie związane ze stanem pogody i od niej uzależnione. Znajomość szczegółowych danych pogodowych i prognoz na przyszłość pozwala jednak na optymalne planowanie harmonogramu działania gospodarstwa.

Gdzie szukać prognozy pogody dla rolników?

Prognozy pogody dla rolników oferowane są przez rozmaite portale i aplikacje internetowe, zarówno stacjonarne, jak i mobilne. Chcąc jednak zapewnić sobie jak najbardziej wiarygodne dane. Przygotowane specjalnie z myślą o pracach polowych, warto wybrać pogodę dla rolników na jakimś forum branżowym. Portale rolnicze udostępniają swoim użytkownikom aplikacje pogodowe o wysokim poziomie wiarygodności. Warto zauważyć, że pogoda dla rolnika może się okazać równie użyteczna w przypadku właścicieli sadów, działkowców czy zakładów zieleni miejskiej. W przypadku wszelkiej zorganizowanej działalności, której elementem jest  prawidłowa wegetacja roślin, taka pogoda będzie bardzo przydatnym narzędziem pracy.